Mehanizmi usvajanja jona kroz koren biljaka 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 21 | Nivo: Visoka poljoprivedno prehrambena škola str. Studija

УВОД
Корен је подземни део воћке који обавља неколико важних функција. Он учвршћује воћке у земљишту, снабдева их водом и растворљивим минералним материјама, у њему се нагомилавају резервне материје које омогућују пролећни раст воћака, а такође служи и за размножавање неких воћних врста (малина, шљива, вишња итд). Корен воћака може бити генеративног порекла када настаје од корена клицe семена, или вегетативног порекла када настаје из вегетативних пупољака стабла или корена. Корен који је настао из семена, развија се знатно дубље у земљу и воћке узгајане на оваквом корену су отпорније на сушу, могу се гајити на лошијим земљиштима, подносе веће количине креча итд. Корен који је вегетативног порекла, развија се више у површинском слоју земљишта и захтева плоднија, растреситија и влажнија земљишта. Воћке чији је корен вегетативног порекла брже реагују на примењене агротехничке мере (ђубрење, наводњавање, обрада земљишта), брже ступају у род и редовније и боље рађају. Адвентивни коренови могу да се формирају из изданака (шљива, вишња, малина и купина), из резница (дуња, рибизла, огрозд, смоква и нар), из положеницама (лешник и купина), на вегетативним подлогама (јабука и крушка).
сл. 1. корен биљака
Коренов систем воћака сачињавају скелетне жиле и танко власасто корење.
На развијеност кореновог система поред воћне врсте и подлоге такође утичу и особине земљишта и примењена агротехника. По правилу, дуговечне воћне врсте развијају знатно дубљи коренов систем и обратно. Веома је важно да земљиште пре садње буде добро припремљено (риголовано или дубоко узорано) како би се коренов систем могао несметано развијати. Дубина самог риголовања треба да буде прилагођена дубини распростирања скелетних жила корена, што зависи од воћне врсте и подлоге. Јер што је земљиште растреситијe, то су боља физичка својства земљишта која утичу на водни и ваздушни режим, што све доприноси бржем развоју кореновог система. Та припрема је неопходна, поготово на тешким земљиштима.
Апсорпционе жиле, преко којих се усисава вода и у њој растворене минералне материје, знатно превазилазе круну воћака и зато примена неких агротехничких мера (ђубрење, заливање) треба да буде усмерена између редова воћака, а код појединачних стабала по периферији круне. Приликом обраде земљишта треба пазити да не дође до повреде скелетних жила јер на тим местима долази до нападања гљива трулежница а и штетних бактерија из земљишта.
Коренов врат представља део воћке који чини прелаз између корена и надземног дела воћке. Њега имају само воћке и подлоге развијене из семена. То је стадијумски најмлађии део воћке и на њему се врло често образују адвентивним пупољци. У воћкама које су настале вегетативним путем постоји лажни коренов врат. Према њему се одређује дубина садње воћки.
сл. 2. Стабло - надземни део воћке, изграђено је од дебла и круне. У круни разликујемо продужницу, водитељицу, основне скелетне гране, гране и гранчице
2.1 ГРАЂА КОРЕНА И КОРЕНОВ СИСТЕМ
На врху корена налази се вегетационa купа чијом активношћу корен расте непрекидно током живота. Вегетациони купа је заштићена кореновом капом (калиптром) да се не би оштетила при пробијању кроз подлогу. На корену се морфолошки разликује више делова (зона):

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!